PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ PŘES SKYPE

Kdy je vhodné zvolit tuto formu poradenství

Skype (videohovor) je vhodný v situaci, kdy potřebujete psychologické poradenství, ale z nějakého důvodu nemůžete na sezení docházet osobně. Často tuto formu poradenství využívají lidé, jejichž rodným jazykem je čeština, ale žijí dlouhodobě v zahraničí. Tuto možnost vítají také maminky na mateřské dovolené s kojencem, které nemají dost času, aby dojížděly na sezení. Dá se říct, že Skype je pro psychologické poradenství přijatelný v situaci "buď Skype nebo nic".

Výhody

  • dostupnost - můžete absolvovat sezení doma nebo v kanceláři nebo na jiném místě, které Vám poskytne dostatek soukromí. Psychologické poradenství je dostupné i pro člověka, který je často na cestách mimo domov, nebo pro člověka s omezenou mobilitou, či pro někoho, kdo by musel na sezení dojíždět hodně daleko.  

  • větší výběr - nemusíte se omezovat na služby dostupné lokálně. Češi v zahraničí mají přístup k psychoterapii a poradenství v rodném jazyce. Pokud se přestěhujete do jiného města, nemusíte měnit terapeuta.

  • větší anonymita - nemusíte se obávat, že v místě, kam chodíte na terapii, narazíte na někoho známého

  • úspora času - ušetříte čas, který byste strávili cestou na sezení a zpátky. Tuto výhodu ocení lidé, kteří jsou hodně pracovně vytížení.

Nevýhody

  • přes Skype nemůžeme zachytit celé spektrum verbálních a neverbálních signálů na takové úrovni jako při osobním sezení

  • pro některé klienty je příjemnější trávit sezení v terapeutické místnosti vyhrazené pro tento účel, kde je zajištěno, že nebudou nikým rušeni

  • pro poradenství přes Skype je důležité mít kvalitní připojení k internetu na obou stranách a někdy je nutné řešit technické potíže, které mohou narušit průběh sezení

  • pro klienty, kteří tráví většinu svého času online, může být osobní setkání velmi podstatným aspektem poradenského vztahu

Jak to funguje 

Domluvíme se na termínu prvního setkání a na formě videohovoru (používám hlavně Skype, ale je možný také Whatsapp, Hangouts apod.). Dáte mi vědět, pod jakým jménem Vás tam najdu a ve stanovenou dobu Vám zavolám. Rozhovor trvá 50 minut. V závěru prvního setkání mluvíme mimo jiné o tom, jak Vám tato forma poradenství vyhovuje a domlouváme se na možnostech další spolupráce. Po každém setkání posílám fakturu, kterou uhradíte převodem na bankovní účet. Při dlouhodobější spolupráci je obvyklá frekvence setkání jednou týdně (lze přizpůsobit Vašim potřebám a možnostem)

© 2017 Mgr. Ing. Jana Hoke.